Založ si blog

Kto seje vietor …

Je potrebné doplniť : … žne búrku. Spisovateľ, prozaik a novinár Milo Urban, v štyridsiatych rokoch aj šéfredaktor denníku Gardista, po oslobodení aj súdený a potrestaný iba pokarhaním, pretože u neho prevažovali obrovské zásluhy v slovenskej literatúre, napísal pod dojmom z dozvukov I. sv. vojny román Živý bič. Bol zložený z dvoch dielov, ktorým neskôr pribudli časom ako voľné pokračovanie ďalšie, keď ich potom bolo celkom päť. Keďže svojou výpovednou hodnotou sú hlavne aktuálne aj dnes, dovoľujem si aspoň skrátene priblížiť obsah prvých dvoch a posledného dielu. V prvých dvoch dieloch autor poukazuje na obrovský priepastný rozdiel medzi chudobným ľudom a vrstvou boháčov. Tí prví sa v dôsledku vojnových útrap prepadávali až na samé dno spoločnosti, no a tí druhí na vojne bohapusto zbohatli. Autor ale hlavne poukazuje na slabý odpor chudobných vzpriečiť sa svojmu osudu a postaviť sa na odpor voči svojim utláčateľom, ktorí nemilosrdne rekvírovali zadĺžený majetok, keďže bolo takmer nemožné v čase vojny, aby mohli hospodárstva bez mužov na vojne prosperovať. To bolo aj príčinou veľkého vycestovania tých najchudobnejších za veľkú mláku do Ameriky za nejakým zárobkom, aby sa konečne vymanili z bludného kruhu chudoby, nie každému sa to ale podarilo. Aj keď Milo Urban nepochádzal z tých najchudobnejších vrstiev, bol synom horára, celý život bojoval za pravdu chudobných a obyčajnú ľudskú spravodlivosť. No hádam najdôležitejší odkaz Mila Urbana, ktorý nám vo svojich dielach zanechal sa nachádza v jeho piatom diele – Kto seje vietor. Autor sa v ňom zameral na veľmi širokú škálu ľudských osudov hádam zo všetkých spoločenských vrstiev vtedajšieho Slovenského štátu, dokonalo vykreslil aj ich charaktery a pohľady na riešenie spoločenských a politických problémov tej doby, kde to už vrelo revolučnými náladami a schyľovalo sa k tomu, aby to prerástlo v ozbrojený odpor voči vtedajšiemu režimu, keď napokon voľne prešiel aj na logické vyústenie – ozbrojený partizánsky odpor v horách, čo postupne prerástlo v SNP. Naplno sa tu prejavil aj celý názov rečenia, že Kto seje vietor, žne búrku ! Z tohto uhla pohľadu akoby mal autor videnie Nostradamusa, keďže celé dielo Mila Urbana – Živý bič je krutým poučením aj pre dnešok.

Vždy sa raz musí presadiť MOC BEZMOCNÝCH, a potom sa musí prejaviť aj BEZMOCNOSŤ MOCNÝCH. A ten čas prichádza.

19,5 % …

25.03.2023

Podľa najnovšieho prieskumu volebných prefencii od agentúry median, dosiahol Smer – SSD skvelý výsledok – 19, 5 % a o päť percent prebehol konkurenčný Hlas – SD. Je to výsledok vysokej dôvery v politiku Roberta Fica a odpor voči nemastnej neslanej politike Pellegriniho, ktorý je síce skvelým rétorikom, veľa toho nahovorí, ale vyhýba sa úzkostlivo akejkoľvek [...]

Spravodlivosť v krvi …

18.03.2023

Kde sa vzali, tu sa vzali, odrazu na pódiu TB stáli – demokrati, Hegeroví demokrati. Bola doba, kdedy bolo tých samozvaných demokratov ako maku, bolo sa treba vyhradiť voči mafiánom a fašistom. Ozaj, najjednoduchší spôsob, ako sa stať antifašistom je iných označiť za fašistov, bez dôkazov s ignoráciou prezumpcie neviny – no takto jednoducho jednajú samozvaní [...]

Smrteľné nebezpečenstvo – PS …

06.03.2023

Už niw strana SAS je liberálnym strašiakom, po prevzatí predsedníctva mladým Šimečkom však dovŕšila svoju premenu na totálne radikálnu liberálnu politickú stranu. Veď je všeobecne známe verejné vyjadrenie novopečeného predsedu, že je tvrdým propagátorom jedného svetového superštátu, kde pre štáty, ktorých nosnou kostrou je štátoprávne usporiadanie na národnom [...]

Migranti / Hraničný priechod /

Z Mexika do USA sa nelegálne pokúšalo dostať 1,4 milióna ľudí

17.06.2024 09:04

Podľa inštitútu bolo medzi utečencami a migrantmi aj približne 3000 maloletých bez sprievodu.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Pellegrini ako vrchný veliteľ ozbrojených síl: Vojakom nerozkáže, no môže vyhlásiť vojnu

17.06.2024 08:00

Peter Pellegrini sa od sobotňajšieho poludnia nestal len prezidentom Slovenska, ale aj vrchným veliteľom ozbrojených síl.

Peter Pellegrini, slávnostný obed, inaugurácia

Pellegrini bude iný prezident ako Čaputová. S čím prichádza a kam budú smerovať jeho prvé kroky?

17.06.2024 07:00

Kým prezidentka Čaputová niesla do paláca odkaz právneho štátu či témy spojené so životným prostredím, Pellegrini prináša témy mieru a upokojenia.

vojna na Ukrajine, mierový summit, Švajčiarsko, Giorgia Meloniová

ONLINE: Meloniová: Ak Rusko neprijme mierové podmienky, prinútime ho. Hrozí Ukrajincom elektrina len na pár hodín denne?

17.06.2024 06:25, aktualizované: 08:55

Ak Rusko nebude súhlasiť s podmienkami mierového summitu, prinútime ho, aby sa vzdalo, tvrdí talianska premiérka Georgia Meloniová.

jozefslavik22

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 86
Celková čítanosť: 210794x
Priemerná čítanosť článkov: 2451x

Autor blogu

Kategórie