Založ si blog

Odpadlíci / pre tých, čo už nerozumejú slovensky, v angl. pr.“ renegáti „.

Čas od času sa snažím pripomenúť ľuďom, že nielen chlebom je človek živý. Je nezpočet toho, čo kvári našu spoločnosť, presviedčame sa o tom denno denne na vlastnej koži. Určite je mnoho iných aktuálnejších tém, avšak dať niektorej inej prednosť pomaly ani nemá zmysel, keďže je nimi preplnený celý blog Pravdy. Kultúra však určite patrí medzi oblasti, ktoré sa nemajú obchádzať, pretože sú jedným z najdôležitejších postulátov, ktoré nás reprezentujú jak dovnútra, tak aj navonok a ukazujú na akej úrovni sa práve nachádzame. Štátna administratíva, ktorá by mala dbať prvotne na dodržiavanie zákona č. 270/ 1995 Z. z. o štátnom jazyku – ministerstvo kultúry, ale aj štátny Ústav o štátnom jazyku Ľudovíta Štúra žiaľ nevenujú čistote dodržiavania štátneho jazyka a bez zábran a kontroly nechávajú voľne prenikať do hovorovej reči obrovské množstvá cudzích výrazov, v drvivej väčšine anglických, čo so sebou priniesol internet a IT technológie. No začína sa táto tendencia prejavovať aj v iných oblastiach kultúry akou sú aj zvyky. Nedávno v TV pani Nádaská, etnologička sa dokonca snažila obhajovať výlučne americký zvyk v dobe Dušičiek, Helloween, akože má veľa spoločného s našimi zvykmi. Veľmi sa rozmohli muzikály, na ktoré pre drahé vstupné chodí prevažne iba smotánka. Menia sa aj zdravice, keď dlhodobo sa spievalo “ Živió, živió, živió „, dnes je to “ Happy birt you … „. Nie som žiadny puritán, ale čo je moc, to je moc. Ak to pôjde takto ďalej, jedno ráno sa zobudíme a nad hradom bude viať pruhovatá vlajka s hviezdami, alebo iba tá modrá so žltými hviezdami.

Avšak dialo sa to už aj za predošlých vlád, no táto neoliberálna vláda takéto prieniky cudzej kultúry dala absolútnu voľnosť, zrejme si chce zaslúžiť to, že ide EÚ a USA maximálne poruke. Veď za čo asi dostáva Čaputová ceny v podobe vysokých súm od USA, či aj v Nemecku. Je to ako cez kopirák, keď v dobe keď ešte žil, dostával podobné ocenenia aj Havel. Čoraz viac sa presviedčam o tom, že s nami mocnosti hrajú nečistú hru s cieľom nás ako národ duševne vyhladiť a tak sa zmocniť našej prekrásnej krajiny, v čom im silne napomáha mladá generácia, ktorá je najľahšie ovplyvniteľná a to USA ale aj EÚ zatiaľ dokonalo na nej uplatňujú. Liberálnu demokraciu považujem za najväčšie ZLO, ktoré sa v tomto storočí masovo šíri po celej planéte pod falošnou predstavou o akejsi osobnej slobode jednotlivca, čo je iba takým lákadlom pre mladých a neskúsených. V každej organizovanej spoločnosti sa musí jednotlivec podriadiť platnej legislatíve, v každej demokratickej spoločnosti sa musí menšina podriadiť väčšine.

Štátny jazyk je nosnou chrbticou každej kultúry. Svojou štruktúrou, históriou, tradíciami, zvykmi, pesničkami, povesťami, prózou, poeziou sa po stáročia formovala jednoduchými ľuďmi, ale aj svojimi vzdelancami. Bez toho by sme dnes neboli to, čo sme. Je najvyšší čas takýto neblahý a samozničujúci vývoj a vrátiť sa späť na správnu cestu, inak ako národ zahynieme a zmizneme z mapy sveta. Dlhodobo mám názor, že s najväčšou pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou budú našu kultúru zveľaďovať snáď iba polskí Slováci v 15 dedinkách polskej strany Zápaných tatier, rumunskí Slováci v Sedmohradsku a dolní Slováci vo Vojvodine v obciach ako Báčsky Petrovec či Kovačica. Slováci v Česku či Maďarsku už dávno asimilovali. Okrem neriešenia pomoci ľuďom v dobe všeobecnej krízy sú to dôvody na vysokú účasť na referend o skrátení volebného obdobia a jeho úspešného výsledku a vo voľbách nevoliť neoliberálne strany a OĽANO.

Žiť po svojom …

25.10.2022

Za éry Mečiara nás svet považoval za začiatočníkov vďaka politiky izolacionalizmu, keď sa presadzovala politika národnej a politickej zvrchovanosti. Spolu so SNS nás takouto politikou HZDS odrádzalo od vstupu do EÚ ale aj do NATO. Bolo mi to vtedy veľmi sympatické, pretože ako nový mladý štát sme sa nemuseli veľmi náhliť z jednej šlamastiky do druhej. Veľmi mi však vadil [...]

Demokracia a morálka …

16.10.2022

S nástupom liberálnej demokracie a teda liberalizmu či niekto chce alebo nie, začala akosi masívne ustupovať morálka. Dôkazom toho je masívne presadzovanie akože práv komunity LBGTI, čo sa prieči drvivej väčšiny hétero orientovaných ľudí, ktorých je zatiaľ prevažná väčšina populácie a to nielen u nás. Väčšie práva komunity LBGTI sa presadili iba v krajinách, kde [...]

Záhada hlavolamu . ..

13.10.2022

V mladosti som mnoho krát bral do rúk všakovaké náčinie, čo zas bol niekedy aj slušný výkon. Vyrastal som v dobe, keď Jaroslav Foglar písal svoje knižky o rýchlych šípoch. Záhada hlavolamu – ježko v klietke bol aspoň vtedy na vrchole záujmu omladiny. S ježkom v klietke som sa zoznámil aj osobne, no pre mňa to nebola veľká záhada, rozlúštenie mi nerobilo veľké [...]

Saakašvili

Saakašviliho vo väzbe otrávili ťažkými kovmi, tvrdia lekári

05.12.2022 18:20

Väzneného bývalého prezidenta Gruzínska vlani previezli z väzby do nemocnice po tom, čo absolvoval 50-dňovú protestnú hladovku.

Russia China Bomber Patrols

Ako keď Rust pristál na Červenom námestí. Rusmi otriasol útok na strategické základne

05.12.2022 17:37

Rusi už vedia, že Krymský most nie je pred ukrajinskou odvetou v bezpečí. To, že sa musia obávať aj o strategické jadrové sily hlboko v ruskom vnútrozemí je ale šokujúca novinka.

Belgicko Brusel súd útoky džihádisti teroristi

Začiatok súdu s páchateľmi teroristických útokov v Bruseli sprevádzali emócie

05.12.2022 17:05

V Belgicku sa začal najväčší súdny proces v histórii krajiny. Pri krvavých útokoch v marci 2016 prišlo o život 32 ľudí a stovky osôb utrpeli zranenia.

zámocká streľba

Po útoku na Zámockej má strach 10 percent ľudí, žiadne obavy nepociťuje 60 percent

05.12.2022 16:11

Obavy o svoju bezpečnosť po útoku pociťujú výrazne silnejšie mladí ľudia.

jozefslavik22

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 79
Celková čítanosť: 150914x
Priemerná čítanosť článkov: 1910x

Autor blogu

Kategórie