Založ si blog

Zrkadlenie …

Často sa pozeráme na seba v zrkadle, o zrejme nie každý za rovnakým čelom. U žien je podľa názoru väčšiny z nich zrkadlo odrazom krásy, možno aj u istej časti mužov, no vo väčšine sa pozeráme na seba celkom obyčajne za účelom úpravy zovňajšku. Ak však ide o akýsi pokus o vnútornú očistu, ak je na to dôvod, potom častejšie hovoríme o nastavení zrkadla, ktoré by mali v prenesenom slova zmysle ukázať, akí v skutočnosti sme. Ale ak ide o pranierovanie nejakých množín ľudí, či spoločenských alebo politických procesov, potom je priliehavejšie označenie takéhoto pranierovania slovom ZRKADLENIE. Ide potom o odraz takých faktov a skutočností, ktoré považujeme za realitu.

S. P. Q. R., túto známu skratku nosili rímske légie hrdo na svojich štandardách, keď pochodovali alebo bojovali za slávu starovekého Ríma. V preklade to po latinsky znamenalo – Senatus, populus, ques Romanum, čiže slovensky : senát a ľud rímsky. Samozrejme to ale v skutočnosti fungovalo inak, a na zom sa za dve tisícročia nič nezmenilo – aj vtedy, aj dnes sú politici buď už bohatí, alebo ak nie, rýchlo potom v politike zbohatnú. Inými slovami vtedy aj dnes je politika iba ako sa hovorí panské huncúzstvo, alebo inak – politika je špinavá záležitosť. Aj vtedy a teda aj dnes je ľudstvo v otázke chápania zmyslu a poslania demokracie politikmi hrubo zavádzané. Kto robí politiku, ten sa musí zákonite stať aj profesionálnym klamárom a je to poznať hneď po tom, ako politik získa moc, potom sa chová voči svojmu okoliu úplne inak ako pred tým, než ho ľudia zvolia. Inak by to bolo, ak by aj do volieb do NR SR mohli byť volení aj zástupcovia – nezávislé osobnosti, fyzické osoby, potom by išli na trh s vlastnou kožou, hovorí sa tomu imperatívny mandát. Nemá význam to ďalej rozvádzať, pretože len ak by sa mala uplatniť priama demokracia, tzn. priame voľby, až potom by sa dalo hovoriť o tom, že začíname budovať demokraciu. Náš volebný zákon takéto riešenie nepozná a politici veľmi dobre vedia, prečo ho nechcú zmeniť. Otcovia demokracie z čias mestských štátov Sparty a Atén nám niečo chceli dať do vienka, ale ani oni vtedy, ani staroveká rímska republika, ani iné demokracie, či už liberálna, sociálna, buržoázna alebo aj ľudová ľudstvu neumožnili naplno prežiť pocit skutočnej demokracie – vlády ľudu, ten sen ľudstvo stále iba sníva a premeniť ho na realitu mu práve bránia prešibaní politici cez svoje vymyslené ideológie, ktorými neustále magoria mysle ľudí tým, že však raz bude lepšie, však sa raz vraj dožijeme tých toľko sľubovaných svetlejších zajtrajškov. No a zatiaľ, jedna kríza za druhou, kolaps finančníctva a monetárneho systému keď aj euro strmo padá svojou hodnotou nadol a čoskoro sa zmení iba na obyčajný bezcenný papierik, keď sa inflácia už priam dotýka dvadsiatky, ako predpovedal ekonóm Peter Staněk a následným zdražovaním všetkého na čo si len človek spomenie, súbežne s umelo vyvolanou energetickou krízou, neochota vlád pomáhať ľuďom v ťažkej situácii, to je výsledok mocných tohto sveta, ktorí nepoznaní z pozadia poťahujú za šnúrky všetkého diania a uvaľujú celé stáročia ľudstvo do nevedomosti že môže byť niekedy aj lepšie.

Češi majú taký absolútne výstižný výraz pre rôznych pomätencov a bláznov a keďže ho v slovenskom slovníku nenájdete, dovolil som si ich z dôvodu, že som už vyčerpal všetky možné výstižné označenia našich hlavne vládnych politikov za ich nekompetentnosť pri uplatňovaní riadenia štátu, takže sa dúfam tento výraz u nás udomácni aspoň tak, ako tsunami anglických výrazov v našom slovenskom jazyku – MAGORI. Či už ide o veľkochovateľa medveďov a ochrancu vlkov, či kultúrnu ustanovizeň ktorá má bdieť nad čistotou slovenského jazyky na čele s ministerstvom kultúry, alebo o nestaviteľa dialníc a robotníka tunelára čo robí tunely do tunelou, či ministra ktorý nebdie nad celou rodinou rátane pracovne činných ľudí a starých ľudí ale dbá iba na dobrý život rodín s deťmi, či minisra financii ktorý rozumie financiám ako koza petrželu, či ministra hospodárstva ktorý pozná iba problémy podnikateľov ale ľudí práce si nevšíma, čo ministerku spravodlivosti ktorá je spravodlivá iba ak k sebe samej, či ministra obrany ktorý rozdáva aj to málo čo ešte armáde ostalo, či ministra zahraničných vecí ktorí uprednostňuje európsku politiku pred našou, alebo aj ministerku ktorá ministruje umelo vytvorenému ministerstvu ktorému vôbec nerozumie, alebo aj ministrovi školstva ktorému viac záleží na pohladení svojho šéfa ako na riadnom fungovaní celého vzdelávacieho systému, alebo ministra pôdohospodárstva ktorému nezáleží na zabezpečení výživy obyvateľstva vlastnými potravinami keď naopak k nám ich denne z únie prichádza 700 kamiónov, alebo novodobého Alipašu ktorý statočne obchádza zákon o bigamii keď si môže dovoliť opaľovať krásne hurisky rôznej pleti a mať doslova detí ako smetí s jedným otcom, ako nazvať Čaputovú za jej doslova politické ale aj orálne lapsusy ktorá by mala byť vzorom pre všetkých občanov ale nie je – ako takýchto podarených nevydarených a málo morálnych vládnych politikov inak nazvať ?!

Tandem Matovič – Sulík. Na prvý aj druhý či aj tretí pohľad by sa dalo povedať, že sú to nezmieriteľní sokovia v politike. Avšak podľa toho, ako už aj mnoho krát pred tým, kedy si znovu padnú do náručia, a kedy budú zas spoločne variť halušky ? Zatiaľ “ uvarili “ iba nás, keďže sa mnohí domnievame, či je to skutočné alebo iba predstierané. V každom prípade to je dobré pre štátnu kasu, pretože aj s prispením Čaputovej sa ani tá oklieštená pomoc iba rodinám s deťmi tak skoro k nim nepretlačí a to je možno aj ten hlavný motív všetkých tých hádok a šarvátok. Psy štekajú a karavána pôjde určite ďalej, vyhýbavé vyjadrenia Sulíka to iba potvrdzujú. Bezvládie vo vláde tak má pokračovanie a ako sa javí, ani pripravované referendum pre už dopredu spochybňované obe otázky zrejme nebude úspešné a strádajúci ľudia si tak na lepšiu vládu budú musieť ešte počkať. Bude lepšia ? Blížia sa komunálne voľby a všetko okolo nich nasvedčuje, že sa mechanika moci nezmení, predvolebné koalície sa tvoria a budú tvoriť podľa predpokladaného volebného úspechu a nie podľa toho, čo si ľudia prajú. Ani strana Hlas – SD nijak neoslňuje svojich potencionálnych voličov, keďže si na kandidátky do krajských volieb dali v Nitra Becíka ml. syna veľkopodnikateľa v poľnohospodárstve a v B. Bystrici Luntera ml., syna veľkopodnikateľa v oblasti potravinárstva, pomazánkového kráľa, nuž hlavy pomazané a kde je teda morálka ?! No tá sa ako sa zdá v politike nemá miesto.

Nuž dovidenia v lepších časoch, ak nejaké niekedy vôbec budú …

Posledná príležitosť na záchranu …

07.08.2022

Nie sme žiadny pupok sveta, naša krajina je plochou i významovo malá, ale zato prekrásna, ľudia sú skromní a pracovití, no cez to všetko mali veľkí susedia veľký záujem o jej podrobenie. Dialo sa to v minulosti a deje sa to aj dnes aj keď v sofistikovanejších formách. Naši predkovia už od polovice XVI. storočia odhodlane odolávali maďarzácii, keď boli Maďari [...]

Spanilá jazda Viktora Orbána, a čo my ?! …

05.08.2022

Dlhodobo sledujem politickú kariéru tohto maďarského lídra a jeho neohrozený boj za zachovanie tradičného spôsobu života Maďarov ako aj úsilie o to, aby ako národ Maďari prežili a žili v dostatku a bezpečí. Ako presvedčený demokrat a konzervatívec nie som zástancom akejkoľvek diktatúry a vlády jedného človeka. Avšak ak sa krajina nachádza v obkolesení nezdravého [...]

Kino Čas …

03.08.2022

Politici sa rozhodli, že nás aj počas uhorkovej sezón v čase dovoleniek budú kŕmiť svojimi úzko straníckymi problémami, aby sme aspoň trochu pozabudli na tiaživú situáciu z ktorej sa nachádzame a ktorú nám silou mocou veľmi neochotne ba až nechcene nepomáhajú. Takže dúfam, že týmto svojim blogom dokážem aspoň niektorých ľudí naviesť na iné myšlienky, hlavne [...]

Korzika, búrka

Búrky v Európe zabíjali, zomrelo 13 ľudí

18.08.2022 22:22

Kvôli búrkam a silnému vetru dnes v Európe zomrelo najmenej 13 ľudí. Šesť z nich na Korzike, päť v Rakúsku a dvaja v Taliansku.

Krymský most, ICEYE

Ukrajinská nadácia kúpila pre armádu satelit. Bude mať prehľad o bojisku

18.08.2022 21:19

Ukrajinská nadácia kúpila satelit, ktorý obstaráva snímky zemského povrchu s vysokým rozlíšením bez ohľadu na dennú dobu a poveternostné podmienky.

Gagarinova ulica

V Bratislave kreslia trvalé BUS pruhy na Gagarinovej ulici

18.08.2022 20:40

V týchto dňoch v rámci prác na rekonštrukcii Gagarinovej ulice v Bratislave začali s vyznačovaním trvalých vyhradených jazdných pruhov pre verejnú dopravu, tzv. bus pruhov.

lekár, doktor, peniaze, úplatok,

Komora sestier je sklamaná z Matovičovho návrhu: Takéto zvýšenie platov nestačí

18.08.2022 20:18

Nemôžeme vyjadriť spokojnosť s prezentovaným zvýšením hrubej mzdy sestry a pôrodnej asistentky, reaguje komora.

jozefslavik22

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 66
Celková čítanosť: 116249x
Priemerná čítanosť článkov: 1761x

Autor blogu

Kategórie