Založ si blog

Stratený svet …

Čas je premenlivá veličina, nikdy sa nezastaví ani nikdy na nič a nikoho nepočká. No najhoršie je to, ak sa čas iba tak akosi poľahky premárni, prešafári ako sa často hovorí. Od novembra 1989 sa mi to javí ako fakt, že sme v budovaní demokracie a s ňou spojenými atribútmi ako je sloboda, právo a spravodlivosť nie veľmi pokročili. Z tohto uhla pohľadu potom ide skutočne o stratu času. Doplatili na to bezmála dve generácie a my stále ešte aj v XXI. storočí prešľapujeme v tomto zmysle na mieste. Jediné, čo možno pokladať za aké také nóvum je ale to, čo tí skôr narodení nehodnotia príliš priaznivo – enormný vzostup automatizácie, robotizácie, digitalizácie a hlavne IT technológií, ktoré nám svojimi prínosmi vo vyspelej technológii či komunikácii obrazne prevracajú všetky doterajšie zvyklosti naruby. Je to dobré, alebo zlé ? Ako a pre koho. Ak to prispieva k všeobecnému pokroku civilizácie a k ochrane našej planéty zem, potom by sa to mohlo prijímať priaznivo, ale čo ak je to naopak ?! Veľmi dobre chápem, že sa nedá nijak zvrátiť vývojový smer našej technickej civilizácie, avšak aj popri prevratných úspechov vo vede a výskumu by sa malo viac prihliadať aj na negatívne sprievodné znaky takéhoto mega technologického pokroku, ktorý je enormne náročný na nerastné bohatstvo a energiu. Ani tzv. klimatické konferencie v Kjóte, Paríži či posledne v Glasgowe nepriniesli v tomto smere žiadnu nádej do budúcnosti, že sa pachtenie po obrovských ziskoch premení na ochranu našej klím a udržateľného života. Som ale presvedčený, že sa raz ľudstvo pozastaví a uvedomí si, že sa táto cesta je na svojom konci končí hlbokou priepasťou, kde môže na našej zemi, ktorá je pre nás jediným domovom, skončiť všetko živé a neživé v jedinom okamihu, keď sa prekročí ten povestný Rubikon – miera únosnosti. Nie je hádam na celom svete jediný človek, ktorý by si to prial.

Môj svet akoby odišiel do nenávratna, bol to svet, kde mali ľudia ešte akú takú nádej, že bude môcť ľudstvo pokračovať cez ďalšie generácie. Terajší svet je síce pre ľudí pohodlnejší, ale o to sa rýchlejšie žije aj keď nie vždy v súlade s prirodzenými prírodnými zákonmi, a to ma dosť vyrušuje. Nežijeme predsa iba pre dnešok, ale aj pre život nasledujúcich generácií. Aký svet im odovzdáme ?!

19,5 % …

25.03.2023

Podľa najnovšieho prieskumu volebných prefencii od agentúry median, dosiahol Smer – SSD skvelý výsledok – 19, 5 % a o päť percent prebehol konkurenčný Hlas – SD. Je to výsledok vysokej dôvery v politiku Roberta Fica a odpor voči nemastnej neslanej politike Pellegriniho, ktorý je síce skvelým rétorikom, veľa toho nahovorí, ale vyhýba sa úzkostlivo akejkoľvek [...]

Spravodlivosť v krvi …

18.03.2023

Kde sa vzali, tu sa vzali, odrazu na pódiu TB stáli – demokrati, Hegeroví demokrati. Bola doba, kdedy bolo tých samozvaných demokratov ako maku, bolo sa treba vyhradiť voči mafiánom a fašistom. Ozaj, najjednoduchší spôsob, ako sa stať antifašistom je iných označiť za fašistov, bez dôkazov s ignoráciou prezumpcie neviny – no takto jednoducho jednajú samozvaní [...]

Smrteľné nebezpečenstvo – PS …

06.03.2023

Už niw strana SAS je liberálnym strašiakom, po prevzatí predsedníctva mladým Šimečkom však dovŕšila svoju premenu na totálne radikálnu liberálnu politickú stranu. Veď je všeobecne známe verejné vyjadrenie novopečeného predsedu, že je tvrdým propagátorom jedného svetového superštátu, kde pre štáty, ktorých nosnou kostrou je štátoprávne usporiadanie na národnom [...]

Jaroslav Polaček

Mesto Košice vstupuje do krízového režimu

01.12.2023 09:10, aktualizované: 09:32

Dôvodom je nepriaznivá finančná situácia.

Javier Milei

Argentína sa nepridá ku krajinám BRICS, budúci prezident význam združenia bagatelizoval

01.12.2023 08:37

Argentína sa na budúci rok nepridá do bloku rozvojových ekonomík BRICS, uviedla Diana Mondinová, ktorá má byť ministerkou zahraničných vecí.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj: Veľké štáty pre Gazu zabúdajú na Ukrajinu. Žiadne rozhovory o mieri s Ruskom nebudú

01.12.2023 07:00, aktualizované: 10:11

Veľké štáty zabúdajú na Ukrajinu a prepli sa na situáciu v Gaze, presne to chcelo Rusko dosiahnuť, povedal Volodymyr Zelenskyj.

Izrael / Obrnené vozidlo / Pásmo Gazy /

Koniec prímeria v Gaze. Izraelská armáda oznámila obnovenie bojových akcií

01.12.2023 06:20, aktualizované: 09:10

Izraelská armáda uviedla, že obnovila bojové operácie v Pásme Gazy. Hnutie Hamas podľa nej porušilo prímerie raketovým útokom, píšu agentúry.

jozefslavik22

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 86
Celková čítanosť: 194215x
Priemerná čítanosť článkov: 2258x

Autor blogu

Kategórie